Dlaczego są takie małe?                 Drutowanie

 

 

DRUTOWANIE

PO CO WŁAŚCIWIE PRZEPROWADZAMY ZABIEG DRUTOWANIA?

Dla początkujących, którzy pierwszy raz spotkali się z takim sposobem kształtowania drzewek, należy się parę słów wyjaśnienia. Drutowanie ma właściwie tylko jeden cel. Przy pomocy drutu ustalamy kształt drzewka czyli kierunek rozwoju poszczególnych gałęzi oraz pnia i ich odchylenie od pionu. Młode rośliny, a z takich najczęściej formujemy bonsai zazwyczaj mają pędy skierowane w górę, w przeciwieństwie do starszych egzemplarzy, których gałęzie głównie ze względu na swój ciężar rosną poziomo lub są nawet skierowane lekko do dołu (nie dotyczy to niektórych gatunków np. topoli). Jednym z podstawowych celów jakie chcemy osiągnąć pracując z naszym drzewkiem to wygląd wiekowego drzewa, dlatego też pędy naszej młodej rośliny owijamy drutem i odginamy do odpowiedniego poziomu. Drut powoduje, że pęd ten nie wraca do pierwotnego położenia. Od momentu założenia przez nas drutu roślina "przyzwyczaja" się do tego kształtu, a narastająca tkanka utrwala go. Jeśli tkanki tej jest wystarczająco dużo to drut nie jest już potrzebny. Zdejmujemy go, a gałązki pozostają w takim samym kształcie (nie odginają się do położenia przed drutowaniem).  

Pamiętaj, że drutowanie nie ma żadnego wpływu na grubość gałęzi! Próby powstrzymania Twojego bonsai przed przyrostem gałęzi na grubość przy pomocy drutu zakończy się w najlepszym razie wrośnięciem drutu w gałąź, a w najgorszym jego śmiercią. 

                              
przed                                                       po

PRZED DRUTOWANIEM

Zanim zaczniesz formować drzewko przez drutowanie musisz wiedzieć jak to zrobić i co będzie Ci do tego potrzebne. Drut używany przez profesjonalistów do tego zabiegu jest aluminiowy pokrywany miedzią. Jest on jednak bardzo drogi, dlatego polecam zwykły drut miedziany  (ok. 2 zł za metr) lub aluminiowy. Przed rozpoczęciem pracy musisz zaopatrzyć się w odpowiednią ilość  drutu różnych grubości. Średnica drutu powinna być równa od 1/6 do 1/3 średnicy gałęzi. Jest ona również zależna od wieku drzewka oraz stopnia odgięcia od pierwotnego położenia. Długość drutu to ok. 4/3 długości gałęzi którą chcemy nim owinąć. Należy pamiętać, że gałęzie owijamy pod kątem 45 stopni i że drut nie może się krzyżować ( grozi nawet obumarciem gałęzi). Zakłada się, że drut zdjąć  należy po 3 do 6 miesiącach ( drzewa liściaste), a w przypadku drzew iglastych po roku. Drzewka trzeba jednak kontrolować i w przypadku gdy drut zaczyna się wrastać w drewno należy go usunąć. Usuwanie należy przeprowadzić poprzez cięcie drutu na małe kawałki, ponieważ przy odwijaniu łatwo o uszkodzenie drzewka. Pamiętaj, że drutowanie zaczynasz od najgrubszych gałęzi, a kończysz na najcieńszych dobierając do nich odpowiednią średnicę drutu. W miarę możliwości należy owijać dwie gałązki  podobnej grubości jednym kawałkiem drutu. Jeśli jest to konieczne możesz owinąć gałąź dwoma drutami. Pamiętaj przy tym aby prowadzić je równolegle, nie krzyżując. Obok zamieściłem zdjęcia, które mam nadzieję ułatwią Ci przeprowadzenie tego zabiegu.

 

                
przed                                                               po

 

 
              Podlewanie i nawożenie
              Drutowanie
              Przesadzanie
              Rozmnażanie
              Pielęgnacja
              Przycinanie
              Narzędzia do bonsai
              Galeria
              Style bonsai